Roland-Story’s boys’ track team had a “wonderful day” May 11 at the state qualifying meet at Hampton-Dumont, according to head coach Brian Petersen.


“We challenged the kids that week in practice that we are going to have to push through some mental barriers to try and qualify as many events as we could,” Petersen said. “The kids responded, as we were seeded to get into State in three events and we came out of the night getting six events (as well as Noah Thomas’ four) into the big meet.”


Petersen is proud of the kids’ effort this season especially since the team has been hit with the injury bug a little worse than usual.


“Our 4x1 and 4x2 teams ran their best of the season so far and both of them got first place and looked great in their handoffs,” he said. “We hope to improve our times even more at the State Meet and the 4x100 has a shot at qualifying for the finals if we continue to run well. We had 19 personal bests on the night and for that, we are most pleased. We talk all season about being our best at the end of the season and the kids’ hard work really shows in a big meet like this.”


The relay team of Brett Staton, Lydon Heifner, Kyle Selby and Patrick Marlow won the 4x100 with a time of 44.96 and won the 4x200 with a time of 1:34.49.


The 4x400-meter relay team of Eric Dowe, Grant Olson, Ben Chelsvig and Carter Greenfield placed fourth in the 4x400 with a time of 3:39.45.


Also placing fourth was the 4x800-meter relay team of Eric Dowe, Marcus Thomas, Nick Wakefield and Gradyn Dowling, with a time of 8:52.92.


Another fourth-place finish was earned by 800 spring medley team, Brett Staton, Patrick Marlow, Lydon Heifner and Carter Greenfield, with a time of 1:39.8.


Sam Diehl won the high jump with a height of 6-02. Kade Faga placed 12th in the long jump with 17-03.


Zach Shadlow placed third in the discus with a throw of 149-06. Nathan Bell placed sixth in the shot put with a throw of 48-01.50.


Noah Thomas competed in the 100-, 200- and 400-meter run wheelchair events, with times of 20.53, 37.39 and 1:14.24. He also threw the shot put 8-00.25.


Kyle Selby placed sixth in the 100-meter dash with a time of 11.67. Caleb Schlatter placed 12th with a time of 12.20.


Carter Greenfield placed second in the 800-meter run with a time of 2:04.20, and Nick Wakefield placed 10th with a time of 2:11.82. In the 400-meter dash, Eric Dowe placed 10th with a time of 56.36.


Dakota Rusher finished sixth in the 1,600-meter run with a time of 4:44.71, and Gradyn Dowling placed 10th with 4:52.03.


Rusher also placed second in the 3,200-meter run with a time of 10:21.6, and Collin Greenfield placed fifth with a time of 10:36.2.


In the 110-meter hurdles, Ethan Taylor placed seventh with a time of 17.05, and Sam Diehl placed 10th with 17.50. Jake Ford placed 11th in the 400-meter hurdles with 1:03.18, and Ethan Taylor placed 12th.


The boys’ team placed fifth in a field of 12 teams. Dike-New Hartford won the meet with 110 points, Denver 109, Aplington-Parkersburg 92, Jesup 83, Roland-Story 81.5, East Marshall 67, BCLUW 58, West Marshall 43, CMB 42, Columbus Catholic 23, Hampton-Dumont 21.5 and South Hardin 10.